اطلاعیه سازمانی : تامین بیش از 320 قلم کالای اساسی بهمراه توزیع بیش از 80 قلم کالا از اواسط سال جاری
762 امتیاز
5/5

بخشنامه هایی که صادرات را مختل میکنند

پایگاه خبرگزاری تجارت جهانی وریا
امروز ۰۵ /۰۹ /۱۴۰۱

بخشنامه هایی که صادرات را مختل میکنند

شاید بنظر بیاید صادرات غیر نفتی از ایران آنچنان کنترل شده نیست و همیشه واردات است که با مشکلات جدی رو به رو بوده و اجناس با ماندن در گمرک تبدیل به ضرر خواهند شد اما امروز به بخشنامه هایی که مخل صادرات هستند میپردازیم.

به گزارش اکو ایران:

در طول 6 سال پیش 601 بخشنامه با هدف محدود کرد صادرات کشور، صادر شده است که این خبر را کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران منتشر کرده است.این آمار تکان دهنده معادل این است که هر 4 روز یکبار به صادرات ضربه ای وارد شود.

در ادامه این گزارش آمده است:

سال‌های زیادی است که صدور بخشنامه‌هایی من درآوردی، ضد و نقیض و فراوان بر سر زبان فعالان بخش خصوصی است و این را چالش بزرگی برای صادرات کشور است. اکنون داده‌های کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران که سایت این کمیسیون انتشار داده است، میگوید طی سال‌های 1395 تا 1400 در کشورمان هزار و 758 دستورالعمل و بخشنامه گمرکی صادر شده است. از این تعداد ذکر شده،  824  تای آنها تنها درباره صادرات بوده است.

به بیان دیگر:

تقریبا 48 درصد آنها مربوط به صادرات و تنها 36 درصد برای در حوزه واردات و 16 درصد برای هر دو مشترک است. مورد قابل توجهی در این میان وجود دارد که 601 مورد از بخشنامه ها تنها مختص محدود کردن صادرات بوده اند.

آخرین اخبار:

انتشار گزارش از طریق پایگاه خبری وریا: بخشنامه هایی که صادرات را مختل میکنند
این خبر در آرشیو خبری و حقوقی مرکز تجارت جهانی وریا بایگانی شد.

فهرست مطالب

فهرست مطالب